Něco o mě

Narodil jsem se v roce 1957 v obci Červenka, kde jsem také vyrůstal a kam jsem se později opět navrátil. Tato obec se nachází přibližně 20km severně od Olomouce. Pokud budete obec Červenku hledat na mapě nejlepším vodítkem je křížení silnice spojující města Litovel a Uničov s železničním koridorem Praha – Olomouc.

Již v období školní docházky mně velmi zajímalo vše co mělo něco společného s elektrotechnikou ale nejvíce mně zaujala radiotechnika a když členové litovelského radioklubu OK2KKO přišli dělat nábor do školy bylo „vymalováno“. Začal jsem pravidelně navštěvovat radiotechnický kroužek v Litovli, kde jsem pod vedením p. Bezectného získávali hlavně praktické zkušenosti. Byla to krásná doba doznívající éry elektronkových zařízení a nástup tehdy moderní polovodičové techniky. Ke konci školní docházky jsem začal se svými kamarády také navštěvovat kolektivní radiostanici v Litovli. Zde jsme začali pronikat do tajemného světa radiových vln a telegrafní abecedy. Dodnes rád vzpomínám na hodiny strávené v klubovně, kde jsme pomocí staré vyslužilé vojenské radiostanice RM31 lovili vzdálené stanice.

Po ukončení školní docházky jsem se vyučil v elektrotechnickém oboru a po nastupu do Uničovských strojíren jsem pracoval na montážích po celé republice. Bohužel radiotechnické činnost musela jit stranou. Pak přišla dvouletá vojenská služba vlasti, která mně určitým způsobem vrátila radiotechnice. Nebylo to přímo radiotechnické vojsko ale služba u radiolokátorů přinesla rozšíření vědomostí o novou oblast. Po návratu z vojenské služby jsem se v roce 1979 oženil a přestěhoval do nedalekého Uničova. Postupně jsem si doplňoval vzdělání dálkovým studiem a tak na koníčky toho času moc nezbylo.

A pak to přišlo. Sametová revoluce otevřela hranice a přišel nový fenomém „POČÍTAČ“. Výpočetní technika se stala mým novým koníčkem a později i zaměstnáním. A právě nástup výpočetní techniky mně nepřímo přivedl zpět k radioamaterské činnosti. Stal jsem se členem „ATARI“ klubu, který sídlil v jedné budově s uničovskou kolektivkou OK2KLD a v roce1995 jsme se dohodli na spolupráci při „Polním dnu“. Dva dny strávené s členy kolektivky a ono kouzlo radiových vln udělalo své.

První licenci ve třídě „D“ a volací znak OK2JBI jsem získal v následujícím roce 1996 a stal se členem radioklubu OK2KLD v Uničově. Pod značkou radioklubu OK2KLD jsme se se Zbyňkem OK2ILD aktivně zůčastňovali závodů na VKV při nichž jsme zdolali řadu kopců v podhůří Jeseníků.Velmi rád vzpomínám na QRP závod z Kralického Sněžníku. Po změně povolovacích podmínek jsem začal věnovat provozu na KV a to především digitálním módům, jak jinak – počítač mi učaroval.

Copyright © 2020 OK2JBI, All rights reserved.